Přírodní pryskyřici jako takovou vytváří mnoho rostlin a hlavně jehličnaté stromy. Obsahem pryskyřice je zejména uhlovodík. Pryskyřicí se pojmenovávají i syntetické výrobky velmi podobných vlastností. Do definice „pryskyřice“ jsou zahrnuty výrobky na bázích polymerů, polyuretanů, epoxidů a dalších příměsí. Pryskyřice je polymerní materiál syntetického původu. Pryskyřice obecně vynikají velmi dobrou přilnavostí k celé řadě materiálů a po vyzrání svými specifickými vlastnostmi jako například mechanická a chemická odolnost, barevná stálost, tvrdost.
Pryskyřicové povrchy lze použít jak pro úpravy v občanské zástavbě, komerčním, potravinářském, zemědělství, farmaceutickém a průmyslovém sektoru. Pryskyřice jsou vhodné do všech možných typů provozů a pracovišť.
Díky své hygienické nezávadnosti je perfektním řešením do míst, kde dochází k častému styku s potravinami (kuchyně, restaurace, bistra, cukrárny, kavárny), ve veřejných prostorách, tělocvičnách, fitness centrech, laboratořích, lékařských ordinacích a hlavně v místech kde se často pohybují děti.
Pryskyřicové povrchy je možné aplikovat na různé stavební materiály.
Nejčastěji na nový i starý beton, potěr, samonivelační podklady, dřevo, OSB desky, sádrokarton, dlažbu a obklady, keramiku, cementové desky a mnoho dalších povrchů.
Ne, pryskyřice může být použitá nejen na podlahy, ale i na stěny, stropy, schody, nábytek, dveře a mnoho jiných ploch.
Ano mohou být použity na stěny a i na stropy místností. Ale výrobky určené jako samonivelační nelze použít na vertikální plochy, nedovoluje to jejich charakter a systém použití.
Ano, jde vytvořit jednolitou plochu mezi podlahou a stěnou. Dodávané a použité materiály jsou přímo předurčené k vytváření jednolitých pryskyřičných povrchů. Jedná se hlavně o možnost použití v koupelnách, sprchách, aqua centrech, kuchyních, laboratořích, ordinacích a mnoha dalších možných prostorách.
Ano. Máme několik možných variant na venkovní použití. Jedná se o stěrkované pryskyřicové povrchy s křemičitým podkladem a možným barevným povrchem z křemičitých písků. Těmito technologiemi lze upravovat plochy na terasách, balkónech, parkovacích plochách, pochozích plochých střechách, venkovních hřištích, sportovištích a mnoha dalších místech.
Ano, je možné použít pryskyřičné povrchy na schodištích. Při použití na schodech doporučujeme vložení hliníkových rohů a hran. Vložené by měli být již do podkladu před aplikací pryskyřice. Případně mohou být použity jako dekorativní prvek viditelný na ploše schodů.
Síla vrstvy nanášená na povrchy se pohybuje od několika desetin milimetrů u válečkovaných ploch až cca do 12 mm u vícevrstvých systémů.
V případě, že stávající materiál podkladu je soudržný, nedrolí se a není jinak poškozený je možné pryskyřicové povrchy nanášet bez nutnosti vybourávání podkladů. Záleží na použitém systému pryskyřicových povrchů.
Ne nemusí. Můžete si vybrat z nepřeberného množství barevných kombinací a pomocí různých dekoračních technik si nechat plochu na přání upravit.
Výběr je možný ze široké škály odstínů barev RAL a NCS. Další možností odlišení je výběr vzhledu a to matný, pololesklý nebo lesklý. Mnoho možností dále nabízí dekorační techniky umožňující výrazné vizuální efekty za pomoci speciálních barev jako je perleť, metalické odstíny (napodobující kovové povrchy a vzácné kovy), plátkové zlato a stříbro či další možné pigmenty a příměsi.
Aplikace je prováděna ve většině případů ručně pomocí hladítek a špachtlí. Případně se některé systémy nanáší za pomoci válečku.
Svépomocí lze nanášet pouze jednoduché válečkované systémy a u těch musí být dodržený přesný technologický postup. U náročnějších systémů je nutné, aby nanášení prováděl vždy odborně vyškolený pracovník. Při aplikaci pryskyřičných povrchů je nutné naprosté dodržení technologických postupů.
Záleží na zvoleném cyklu a podmínkách jako je stav podkladu, vlhkost, vnější a vnitřní teplota, ale i teplota materiálu, na který se bude pryskyřice aplikovat. Většinou platí, že čím náročnější systém pryskyřicového povrchu tím je delší doba na jeho dokončení.
Pryskyřičné povrchy se vyznačují velkou mechanickou a chemickou odolností v závislosti na použitém systému a povrchové úpravě plochy. Po ošetření a použití správného systému jsou pryskyřicové plochy odolné proti solím, chemikáliím, olejům, tukům, pohonným hmotám a UV záření.
Odolnost proti mechanickému poškození je srovnatelná s klasickými materiály, jako je dřevo, dlažba, obklady či kámen. U pryskyřičných povrchů může v případě náhodného pádu předmětu dojít k poškození plochy a to přibližně ve stejném rozsahu jako u klasických povrchů. Samozřejmě úmyslným poškozením či neopatrným zacházením lze poškrábat nebo jinak poničit jakýkoliv materiál.
V případě, že již během příprav a objednávání víte, že na povrch budou kladeny enormní nároky, tak je vhodné kalkulovat s dalším zvýšením odolnosti. Toto se dá řešit použitím vhodných povrchových úprav, které toto poškození omezují. Nebo použít barevnost či kombinaci barev takovou, na kterých by případná poškození nebyla na první pohled znatelná a viditelná.
Obecně platí, že čím lesklejší povrch tím se více zvyšuje možnost poškození a poškrábání plochy.
Dalšími úpravami lze pryskyřicové povrchy použít pro provozy, kde jsou požadovány speciální povrchové úpravy, jako jsou např. antistatické, samozhášecí, protiprachové, protiskluzové, do mrazících boxů a nebo vhodné pro styk s potravinami a pitnou vodou. Tyto varianty jde různě vzájemně kombinovat. Jedná se o plochy vhodné například do laboratoří, lékařských ambulancí, nemocnic, skladů, výroben potravin, skladů, dílen, průmyslových provozů, zemědělských prostor, nádrží na pitnou a užitkovou vodu, bazény.
Pryskyřice v případě povrchového poškrábání lze jednoduše opravit použitím plošného nanesení vrchní ochranné vrstvy. Tomuto problému lze předcházet již při prvotní aplikaci a to použitím vhodných povrchových úprav, které toto poškození omezují.
Většina drobných poškození vzniká zanesením nečistot do plochy v podobě kamínků a písku na obuvi.
Těmto drobným poškozením lze zamezit použitím čistících zón a rohoží. Dále se snižuje riziko poškození a poškrábání nalepením ochranných pásků a podložek na nohy židlí, stolů a dalšího nábytku.
Pro zvýšení stupně ochrany povrchu je potřebná pravidelná údržba doporučenými prostředky.
Ne není. Jedná se o jednolitý (monolitický) povrch, který se velmi snadno ošetřuje. Je to díky aplikaci s minimálním počtem plošných spár a spojů, které je většinou těžké udržet hygienicky čisté. Proto je vhodný pro použití na podlahy a povrchy do koupelen, sprch, lázní, bazénů, aquacenter, laboratoří, farmaceutických a potravinářských provozů.
Díky technologii bezespáré technologii a omezeným množstvím spojů se jedná o plochu se snadnou údržbou a úklidem.
Pryskyřicové stěrky jde jednoduše omývat vodou s neagresivními prostředky. Nedoporučují se pro mytí přípravky s obsahem čpavku a abraziv. Vhodnými a doporučovanými přípravky pro čištění a ošetření pryskyřicových povrchů jsou výrobky NORD RESINE:
- CEM CLEANER čistící přípravek
- LILIUM čistící přípravek
- CEM WAX ošetřující vosk
- STRIPPER a STRIPPER PLUS odvoskovávací přípravek
Ano. Pryskyřice jsou voděodolné, neabsorbují tekutiny a ani vlhkost. Tím pádem nepodléhají útokům plísní a bakterií. Odolnost proti vodě je jednou ze základních vlastností pryskyřic.
Ano. Hydroizolační vlastnosti pryskyřice jí předurčují k použití i na místa, kde se klasické materiály nehodí. Pryskyřičným povrchům nevadí ani vzlínající vlhkost. Díky těmto vlastnostem je vhodná i na místa, kde často klasické materiály selhávají.
Ano, pryskyřicové stěrky jsou i protiskluzové. U průmyslových a zátěžových povrchů jsou na plochu použity křemičité písky o různé hrubosti a tím je dosaženo protiskluzného efektu. Možností pro hladké pryskyřičné povrchy jsou úpravy ploch speciálními přípravky, které zaručují protiskluzové vlastnosti a to i po namočení plochy vodou.
Ano, povrchy jsou ohnivzdorné a samozhášecí, záleží na použitých přípravcích. Odolnost proti ohni je charakterizována třídou A 1…
Ano, dodáváme pryskyřicové povrchy s antistatickou nebo vodivou úpravou. Jedná se o speciální úpravu vhodnou a žádanou do elektromechanického průmyslu, laboratoří, nemocnic a atd.
Ano, pryskyřice je možné použít i na plochy se zabudovaným podlahovým topením. Pryskyřicové povrchy jsou tepelně vodivé a nevadí ani náhlé změny teplot. Pro zalití podlahového topení doporučujeme použití tepelně vodivých potěrů s obsahem vláken, s omezeným smršťováním SC1 nebo SC1-F.
Ano je to možné. Do pryskyřicových stěrek jde zalévat obrázky, fotografie, firemní loga a další možné předměty. Samozřejmě je nutné počítat s výškou (sílou) zalévaného předmětu.
Správná vlhkost podkladu určená pro aplikaci klasických pryskyřicových povrchů by neměla přesahovat 3-4 % vlhkosti (měřeno karbidovou metodou).
Ano, námi dodávané pryskyřicové povrchy se dají nanášet i na vlhký podklad. Jedná se o speciální výrobky, které tuto aplikaci dovolují. Těmito výrobky je možné provést nanesení pryskyřičných povrchů i na čerstvý beton a to již po velmi krátké době od vylití podlahové betonu či potěru.
U pryskyřicových povrchů záleží na použitém typu systému.
Dalším důležitým faktorem je teplota, při které jsou stěrky aplikovány.
Ne, na pryskyřicových površích nevznikají praskliny, ale samozřejmě záleží na podkladu na kterém je
pryskyřice nanesena. Mohou vznikat mikrotrhliny a trhliny způsobené pnutím a pohybem podkladu a
materiálu, na který jsou pryskyřice aplikovány.
Při použití na velkých betonových plochách je nutné a důležité zachovávat technické a dilatační spáry.
Je důležité pamatovat na to, že každý podkladový materiál reaguje na změny teplot.
Ano, dodávané pryskyřicové systémy vhodné k venkovnímu použití. Systémy k venkovnímu použití jsou zvláště vhodné na balkóny, terasy, parkoviště, sportoviště a chodníky.
Ano pryskyřicové povrchy jsou vhodné do zemědělských objektů a mají velmi široké uplatnění v této oblasti.
Díky své chemické odolnosti proti organickým kyselinám (moči) je vhodný pro použití do stájí a do silážních jam. Pryskyřičné povrchy díky své hygieničnosti jde nanést na místa, kde se zpracovávají zemědělské produkty a obzvlášť kde dochází k přímému styku s potravinami (maso, mléko, zelenina atd.) a vodou (nádrže, žlaby, zásobníky vody atd.).
Některé dodávané technologie jsou vhodné k použití do mrazících boxů, skladovacích a výrobních prostor, kde je celoročně teplota nižší než 0° C.
Ano, pryskyřicové povrchy díky svým užitným vlastnostem lze použít na povrch bazénu místo klasického obložení.
Nemusí. Vlastnosti pryskyřicových stěrek dovolují jejich použití na nestandardní tvary a svou možnou barevnou kombinací dovolují dosáhnout nadčasového designu u jakéhokoliv použití. Nejen u bazénů.
Ano může. U betonových bazénů je možné použití kompletní dodávané barevné škály. Barvy jde různě kombinovat, přidat efekty či použít speciálních matric k dekoracím bazénů. Při tomto použití se bazén stane naprostým originálem.
Ano, doporučujeme použít některou námi dodávanou hydroizolaci, která je vhodná pro použití do zatížení.
Doporučujeme, aby jste si povrchovou úpravu a barevnost již vybírali při zadání stavební dokumentace a před započetím stavebních prací. Je žádoucí, aby na stavbu bazénu dohlížel průběžně vyškolený a určený pracovník.
Ano. Toto je nejdůležitější a to i pro případ, kdy nepoužijete pryskyřicové stěrky.
U špatně vystavěného bazénu může postupem času docházet ke vzniku prasklin a trhlin v betonu. Pnutí a pohyb betonové konstrukce mohou poškodit jakoukoli použitou povrchovou vrstvu bazénu.
Tato poškození jsou většinou zapříčiněné nedostatečnou silou betonové konstrukce a to s ohledem na vyvíjený tlak a váhu vody na stěny a dno bazénu.